Bylinkové okénko
Bylinky
Nejdůležitější účinné látky léčivých rostlin - silice, alkaloidy, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, saponiny, slizovité látky, hořčičné silice, vitamíny, minerální látky, éterické oleje
Způsoby přípravy léčivých rostlin - olej, prášek, tinktura, odvar, nálev, šťáva, sirup, mast, koupel, inhalace, výluh za studena, obklady a zábaly.
Heřmánek Pravý
Roste na polích, v hlinité půdě na lesních loukách, mezi kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Bližší popis této známé rostlinky není potřeba. Určitě jí každý zná. Z heřmánku používáme nejčastěji květy, sbírají se za slunečného dne od května do září. Nikoho nepřekvapí tvrzení že heřmánek je považován za všelék hlavně pro děti. Dětem by měl být podáván heřmánkový čaj při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, při nevolnosti, horečce, při zánětu, bolesti zubů. Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče. Působí protizánětlivě a desinfikuje. Zevně se používá na obklady a oplachy. Heřmánek ulehčuje stolici a nemá projímavé účinky, proto je vhodný na vnitřní léčení hemeroidů, zevně je můžete léčit heřmánkovou mastí. ( mast je vhodná i při léčení ran ). Rychle se zlepšuje i rýma, když budete vdechovat páru z heřmánku. Přirozeně po této proceduře musíte zůstat v teple a v klidu. Mohu doporučit i polštářek naplněný suchými květy jako teplý obklad na bolavá místa.
Čaj - jednu kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody necháme spařit a krátce louhujeme. Čaj můžeme dosladit medem a zakápnout citrónovou šťávou.
Heřmánková voda - nasbírané květy necháme chvilku louhovat ve vodě a popíjíme. Do vody stačí jedna hrst květů a můžeme přidat i citrónovou šťávu. Je to velice osvěžující.
Koupel - koupel ve vaně použijeme dvě hrstě květů, pro omytí tváře a vlasů jen jednu hrst. Spaříme a vylouhujeme.
Pára - jednu polévkovou lžíci zalijeme 1 litrem vařící vody a pod ručníkem inhalujeme páru ( poté jsme v posteli a teple )
Bylinný polštářek - lněný pytlík naplníme sušenými květy a zašijeme. Nahřejeme v pánvi na sucho a přikládáme na bolavá místa, zatuhlé svaly a zablokovaná záda.
Heřmánkový olej - do zavařovačky nasypeme zavadlé květy a přelijeme kvalitním za studena lisovaným olejem. Květy musí být sbírány za slunného dne a v oleji musí být celé ponořené. Na vrch dáme plátno a necháme na sluníčku za oknem 14 dnů macerovat. Poté scedíme a necháme v lahvičce v temnu. Nedáváme do lednice.
Heřmánková mast - rozpustíme bambucké máslo ve vodní lázni tak, aby jsme ho nevařili pak do něj přidáme heřmánkový olej v poměru aby nám mast ztuhla. Používáme na namáhanou pokožku, drobné ranky, popraskané paty a hemeroidy.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je léčivá úplně celá od oddenku po stonek, květy a listy. Už ve starověku si jí velice vážili. Kopřiva obsahuje řadu vitamínů a minerálů jako jsou draslík, hořčík, železo, fosfor a vápník, vitamíny A, B, C, a E vitamín A a E jsou rozpustné v tucích a proto je potřeba kopřivu zakápnout olivovým extra panenským olejem ,aby jsme tyto vitamíny dostali do těla karotenoidy, glukoniny, chlorofil, bílkoviny, sacharidy, třísloviny, fytocidy, a jiné další látky. Díky těmto látkám by jsme měli kopřivu zařadit do svého jídelníčku ať už jako doplněk stravy nebo přídavek do pokrmů ( saláty, smothie, všude kde je potřeba zelená petrželka, polévka, pesto atd. ). Je to bylina k čištění krve čímž dobře pomáhá při léčbě ekzémů, lupénky ( koupele, mazání ) dále bolesti hlavy, posiluje ledviny a močový systém, vypadávání vlasů, únava, svalové bolesti, snižuje obsah cukru v krvi, působí na překyselení organismu a celkově pročišťuje naše tělo. Sbírá se nejčastěji na jaře, ale můžeme se sbírat až do září.
Nápoj - hrst kopřiv, 1/2 litru vody přecedíme přes sítko k tomu dáme 1 čajovou lžičku kvalitního za studena lisovaného oleje. Olej napomůže dobrému vstřebávání vitamínu A , který je v kopřivě zastoupen
( pokud nevypijeme kopřivu samotnou můžeme přidat mrkvovou nebo jablečnou šťávu, kterou si vymačkáme v odšťavňovači )
Kopřivové pesto - přes noc si namočte slunečnicová semínka. Ráno propláchněte vodou. Čerstvé listy kopřivy omyjte a rozmixujte. Poté přidejte semínka slunečnice dejte do skleničky a zalijte kvalitním extra panenským olivovým olejem a trochu osolte. Uchovávejte v lednici. Vydrží i několik měsíců pokud budete na vrch dolívat olej.
Kopřivový čaj - spaříme jednu čajovou lžičku listů kopřivy v jednom šálku vroucí vody, necháme chvilku louhovat, aby jsme zachovali všechny důležité látky. Čaj bychom měli pít po celý rok. Je velice vhodný proti virovým a bakteriálním nemocem, proti alergiím např. senné rýmě ( v tomto případě pijeme čaj delší dobu ). Je výborným prostředkem na odvodnění.
Kopřivová tinktura - na tinkturu budeme potřebovat kořen kopřivy, kterou vykopeme na jaře a nebo na podzim.Kořen očistíme a nakrájíme na drobné kousky a vložíme do sklenice až po hrdlo a zalijeme 30-40 % pálenkou.Necháme 14 dní macerovat na teplém místě.Poté scedíme a užíváme po 1 lžičce denně. Je lepší když tinkturu ředíme s vodou snížíme tak sílu alkoholu. Tinkturu můžeme užívat až několik týdnů. Je výborná proti nemocem žlučníku, jater, vředům střev a žaludku,proti chorobám plic a v neposlední řadě i jako prostředek na vypadávání vlasů.
Koupel nohou - pokud trpíte zužováním cév na nohou , pak jistě uvítáte tuto koupel. Koupel připravíte z hrsti kořene, velké hrsti stonků a listů. Tuto směs zalijeme pěti litry studené vody a necháme přes noc stát. Druhý den přivedeme směs k varu a hned odstavíme. Koupel používáme co nejteplejší po dobu 20 minut. Tento samý obsah bylin můžeme použít ještě dvakrát.
Aloe Vera
Aloe Vera ( rostlina nesmrtelnosti ) - patří mezi nejstarší léčivé rostliny a blahodárně působí na celý organismus. Je také nazývána lékařem v květináči. Aloe Vera je asi přibližně 400 druhů, ale využívají se zhruba jen 3 - 4 druhy. Tato rostlina dokáže přežít v těch nejhorších podmínkách, už jen v tom vidíte jakou má tato rostlina ohromnou sílu ). Staří Egypťané považovali Aloe Vera za všelék. Ze svých zkušeností vím, že i dnes je považována za skutečný léčivý poklad. Má detoxikační účinky.