Česnek 

06.06.2019

Na této stránce se seznámíte s druhým z 10 přírodních léků, které dozajista znáte ale možná nevíte na co vše je lze použít. Jako druhý zázrak  vám představím  Česnek.


 je jedním z nejčastěji používaných přírodních léků všech dob. Potvrzují to ověřené postupy a zkušenosti, které se prolínají s odbornými vědeckými poznatky. Nazývá se králem koření a zdraví pro své mnohostranné použití.

Česnek je velmi stará plodina. Svou domovinu má ve Střední Asii. Dostal se i na Střední východ, kde jej měli v oblibě Babyloňané, Hebrejci a Egypťané. Pro své léčivé a posilující účinky byl považován za posvátnou rostlinu.    

Hippokrates ( 460 - 377 př. n. l. ) otec lékařství napsal, že proti infekci by člověk měl sníst větší množství česneku zapít ho vínem a jít do postele. Číňané používali česnek při léčení lepry, proti červům, parazitům a žaludečním infekcím. Ve středověku s ním léčili mor. V 16. a 17. století se používal jako protilátka jedu, vtíral se do rány syrový a nebo vařený. V Africe se používal proti choleře a tyfu. Česnek se podával jako přírodní antibiotikum a sloužil jako desinfekce. Zájem o česnek pominul s objevem antibiotik, ale byl obnoven v osmdesátých letech, kde se objevil jeho účinek při podpůrné léčbě aterosklerózy a jiných civilizačních nemocí.    

Účinné látky -  bílkoviny, mastné kyseliny, flavonoidy, fytoncidy, enzymy, minerály a stopové prvky ( vápník, železo, hořčík, sodík, draslík, fosfor, zinek, jod, selen, mangan, měď ) vitamíny skupiny B, vitamín C, beta karoten ( provitamín A ).Jednou z nejvýznamnějších složek je allin ( sloučenina síry ) přeměňující se na allicin, který působí jako silné přírodní antibiotikum.  

Na co vše česnek použít ?    

Akné -  zamezuje dalším infekcím. Rozpůlíme stroužek česneku a rozkrojenou stranou opatrně potíráme postižená místa pokožky. Necháme 10 minut působit a poté opláchneme vlažnou vodou.

Antibiotika -  česnek svými antibiotickými účinky brzdí rozmnožování mikroorganismů, ničí i bakterie, které se staly odolnými vůči moderním antibiotikům. Velkou výhodou česneku je že nemá žádné vedlejší účinky jako antibiotika. Česnek neuškodí ani když ho používáte dlouhodobě. Posiluje imunitní systém zatím co antibiotika jej oslabují a ničí střevní mikroflóru. Nejvhodnější proti infekcím je rozmačkaný česnek v horkém citrónovém nápoji a nebo polévce. Při akutní infekci se doporučují 2 - 3 stroužky denně.  

Artritida, artróza - pomáhá zmírnit příznaky jako jsou bolest a ztuhlost kloub. Masírovat česnekovým olejem. Je vhodné využít jeho protizánětlivé účinky. Doporučuji užívat jeden stroužek denně. ( buď samotný rozkousat a nebo přidat do pokrmu syrový )

Česnekový olej - 20 stroužků česneku a rostlinný olej lisovaný za studena ( já používám olivový ). Rozmačkaný česnek dáme do sklenice zalijeme olejem, aby byl česnek zcela ponořený. Necháme týden stát a potom scedíme. Olej se dá použít v kuchyni k přípravě pokrmů do salátů, polévek, marinád, omáček i k přípravě mas.

Astma - má protialergické účinky a k léčbě astma se používá už řadu let.                Česnekový nápoj - 1 - 2 stroužky česneku rozmixujeme se sklenicí vody a pijeme jedenkrát denně.  

Ateroskleróza - snižuje průchodnost cév, je jedním z nejlepších prostředků na ředění krve, čímž působí preventivně proti krevním sraženinám ( trombům ). Abychom předešli ateroskleróze, stačí preventivně sníst 1 stroužek česneku denně. Výzkumy potvrzují, že po pravidelném užívání se zdravotní stav pacientů zlepšil, posílil se krevní oběh a zmírnila se únava. Bylo zjištěno že česnek zlepšuje i krevní oběh v nohách.

Bolest v krku, angína - ideálním prostředkem pro utišení bolesti v krku je česnečka a nebo léčivý nálev ke kloktání - 1 - 2 stroužky oloupaného a podrceného česneku povaříme v 500 ml vody asi 3 minuty, necháme vychladit a nálev několikrát denně kloktáme. Rada našich babiček stroužek česneku oloupejte a cucejte ho po dobu 15 minut. Provádějte 3x denně. Recept : Bylinný med na nachlazení a bolest v krkuCitrónové rozinky 

Bradavice, opary, plísně  - oloupaný a rozmačkaný stroužek česneku, přiložíme na ránu, obvážeme obvazem a necháme několik hodin působit. Pokud je to bradavice nebo opar přikládáme plátek česneku a přelepíme náplastí. Vyměňujeme 2x - 3x denně.

Cukrovka - je vědecky dokázáno, že rostliny které obsahují glukokininy snižují hladinu cukru v krvi. Tyto látky jsou obsaženy i v česneku ( listech borůvek, brusinkách a fazolích ) a proto se doporučuje pravidelná konzumace česneku a nebo doplňku stravy s česnekem ( vybírejte vždy kvalitu )

Detoxikace - je prokázáno, že česnek podporuje činnost jater a vylučování škodlivin z těla. Zbavuje organismus chemikálií, odpadních látek, toxinů, těžkých kovů, a dokonce i radiace. Podporuje detoxikaci a je výbornou prevencí nemocí.

Hmyzí štípnutí - postižené místo potíráme rozříznutým česnekem nebo pastou z česneku a medu. Je výborný přírodní repelent před hmyzem a zejména komáry. Stačí kůži potřít stroužkem česneku.

Kašel, zánět průdušek ( bronchitida ) - dokáže uvolnit hlen při kašli a ulehčí tak dýchání. Obsahuje fytoncidy což jsou látky, které jsou považovány za přírodní antibiotikum. Pomoc si můžeme přímou konzumací česneku a nebo nápojem a česnekovým mlékem.

Léčivý nápoj - 3 - 4 stroužky česneku, 250 ml vody, česnek nasekáme povaříme ve vodě, scedíme, necháme vychladnout přidáme 3 lžíce medu promícháme a užíváme po lžíci 3 - 4krát denně.

Česnekové mléko - 3 stroužky česneku, 250 ml mléka, česnek oloupeme rozetřeme a přelijeme horkým mlékem, necháme chvilku louhovat, scedíme a co nejteplejší pijeme. Můžete vyzkoušet i radu našich babiček - několik stroužků česneku nechte ve vodě přejít varem a pak inhalujte páru pod ručníkem 10 minut.

Kožní potíže - je velkým pomocníkem v řadě různých kožních onemocnění, vyrovná se i nejlepším lékům na tyto potíže. Pro své protizánětlivé účinky se doporučuje při dermatomykóze vyvolané kvasinkami, plísněmi nebo houbami. Napomáhá k léčení nežitů, abscesů, lupenky, hnisavých ran a vředů. Použít můžeme buď česnekový olej a nebo zábal, který si připravíme následovně rozetřeme česnek dáme do gázy přiložíme na postižené místo a necháme 10 minut působit. Poté důkladně omyjeme. U oleje omývat nemusíme. 

Krevní tlak - vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem nemocí srdce. Česnek má léčivý efekt snižuje nejen vysoký krevní tlak ale cholesterol a krevní tuky. Doporučenou dávkou je 1 stroužek česneku denně po dobu 2 - 3 týdnů s týdenní přestávkou.

Křečové žíly - nejen že jsou nevzhledné, ale značí to i o problému z hlediska krevního oběhu. Česnek udržuje pružnost žil i kapilár a proto je velice vhodnou prevencí křečových žil. ( z vlastní zkušenosti doporučuji vyšší konzumaci česneku v pokrmech, zábal z česneku ( viz. kožní potíže )

Opar, pásový opar - pro své antiseptické účinky pomáhá v léčbě. Aplikace potíráním rozkrojeného česneku a nebo potíráním česnekovým olejem ( viz. kožní potíže ).

Stárnutí - nemůžeme zastavit běh času, ale můžeme účinně bojovat proti stárnutí, které doprovází stárnutí těla. Účinné látky v česneku nám s tím mohou pomoci. Pravidelné užívání česneku nám zlepšuje paměť, koncentraci a dodává ztracenou vitalitu a sílu do života.

Štítná žláza - toto onemocnění hned po cukrovce je nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Nejčastější příčinou je nedostatek jódu. Česnek je velkým zdrojem jódu a proto je prospěšný hlavně u lidí, kteří mají problém s činností štítné žlázy.

Zažívací potíže - pomáhá udržovat správnou funkci trávících orgánů, reguluje střevní mikroflóru, působí proti křečím, pomáhá při léčbě průjmu, žaludečních křečí, při bolestech žaludku spolehlivě zmírní rozetřený jeden stroužek česneku s jogurtem. 

Užívání česneku  - česnek má specifické aroma, které je hodně intenzivní a mnoho lidí ho považuje za velice nepříjemné. Když česnek užíváme jako lék doporučená nejnižší léčivá dávka je 5g což jsou dva stroužky česneku. Tři stroužky česneku se doporučují při infekci, jako prevence postačí jeden stroužek česneku denně, případně 3 x - 4 x za týden. Díky pronikavému aroma není česnek moc oblíben ale je to král koření a zdraví.

Pár rad jak eliminovat zápach česneku                                                                        polknout česnek bez rozkousání, rozmačkat česnek v jogurtu, česnek můžeme pokrájet a zasunout do bobulí hroznového vína, můžeme pokrájet na kousky zalít extra panenským olivovým olejem a použít jako zálivku na salát, můžeme rozžvýkat pár listů bylinek ( petržel, pažitka, máta ) česnekové aroma potlačí protože obsahují chlorofyl, který na sebe váže česnekové aroma, doporučuje se i konzumace jablek, vypití sklenice mléka a nebo žvýkání anýzu.

Kdy česnek nepoužívat - česnek je přírodní produkt takže nemá žádné vedlejší účinky. Je potřeba zohlednit citlivost na česnek. Na pozoru by se měli mít těhotné a kojící ženy, malé děti starší lidé. Každý si sám musí určit jaká dávka mu bude vyhovovat. Nic se nemá přehánět to platí i u česneku. Při vyšší konzumaci může dráždit trávicí trakt, může se objevit vyrážka a nebo pálení žáhy ( u velké konzumace česneku ).


Tak to by bylo o česneku zhruba vše a na závěr ještě pár receptů 

Česnekové máslo - 125 g másla, 4 stroužky česneku, sůl, máslo necháme povolit v pokojové teplotě, česnek utřeme se solí a do másla pomalu vmícháme. Můžeme přidat i nasekanou petrželku a nebo jiné bylinky.vytvarujeme kostku, kterou zabalíme do potravinové fólie a necháme ztuhnout v lednici. Podáváme na bagetě, chlebu, mase, zelenině a nebo k pečeným bramborám.

Pečený česnek -  A jak na to ? Příprava je velice jednoduchá. Celé paličky česneku v půlce rozřízneme, potřeme kvalitním extra panenským olivovým olejem, osolíme, přidáme pár snítek čerstvého rozmarýnu a tymiánu, zabalíme do alobalu a pečeme ve vyhřáté troubě na 190°C asi 35 minut do změknutí. Upečené stroužky česneku rozetřeme na topinku a nebo smícháme česnek s jogurtem a bylinkami. Připravíme si tak lahodnou omáčku k bramborám a nebo masu. Pečený česnek může být i lék proti nadýmání. Je to vhodná varianta pro lidi, kteří nesnesou čerstvý česnek.

Česneková pomazánka - 250 g měkkého tvarohu, 1 kelímek pomazánkového másla, asi 5 stroužků česneku, mletý pepř a sůl  výživná česneková pomazánka, můžeme ji mazat na chléb, bagetu a jiné pečivo posypat můžeme ořechy, brusinkami, hroznovým vínem a nebo jen tak doplnit pokrájenou zeleninou. V misce vyšleháme tvaroh s pomazánkovým máslem, přidáme rozetřený česnek, mletý pepř a podle chuti osolíme. Kdo má rád může přidat i bylinky nic tím nezkazí naopak zvýrazní chuť. 

Životabudič - 2 citróny, 7 stroužků česneku 400 ml převařené vody. Citróny zbavíme kůry , stroužky oloupeme vše dáme do nádoby i s vodou a rozmixujeme na kaši. Můžeme scedit ale i nemusíme pokud nám nevadí kousky. Vložíme do uzavíratelné láhve a dáme do ledničky. Užíváme ráno na lačno 2 lžíce a zapijeme vodou.

Česneková tinktura - 120 g česneku, 500ml pálenky ( asi 50% ). Česnek naložíme do pálenky a necháme při pokojové teplotě 14 dnů odležet. Láhev několikrát denně důkladně protřepeme. Poté scedíme a užíváme 2x denně 20 kapek. Tinktura vydrží rok. 

Elixír proti vysokému tlaku, cholesterolu a ke zlepšení krevního oběhu - 20 stroužků česneku, šťávu ze 3 citrónů, 1 litr převařené vody a med. Stroužky česneku rozmixujeme přidáme vymačkanou šťávu z citrónů, zalijeme vodou přikryjeme ubrouskem nebo talířkem a necháme 24 hodin louhovat. Poté scedíme dochutíme medem, přelijeme do lahve a uložíme do chladničky.Užíváme káždé ráno a každý večer jednoho malého panáka.

Doufám, že jsem vás tímto článkem potěšila a zároveň inspirovala 

Přeji krásné letní dny vaše Petra

Dotazy a informace pište zde