Echinacea 

06.04.2020

Na této stránce se seznámíte s třetím z 10 přírodních léků, které dozajista znáte ale možná nevíte na co vše je lze použít. Jako třetí zázrak vám představím rostlinu s názvem Echinacea.

Echinacea ( třapatka nachová )

je to krásná rostlina, s kterou se můžeme setkat na zahrádkách ale i v domácí lékárničce. Po celá staletí hraje důležitou roli při zmírňování nemocí a zdravotních potíží. Velký význam má v prevenci chorob, kdy posiluje imunitní systém a  působí jako obrana proti nemocem. Echinacea pochází z východu a středu Severní Ameriky, nejčastěji ji používali indiáni, byla to jejich nejtradičnější léčivá rostlina. Nejčastěji ji používali na léčbu infekcí a ran, ( listy přikládali na infikované rány ) na hadí kousnutí a jiné otravy.

Echinacea má široké uplatnění v přírodním léčitelství. Je to zdraví velmi prospěšná rostlina, která urychluje uzdravení při nemoci. Je prokázáno že zvyšuje odolnost proti infekcím, zejména proti chřipce. Jako jedna z mála je účinná rovněž proti virům a plísním. Po užití má okamžitý nástup účinku.

Z pohledu čínské medicíny - Echinacea eliminuje chladný vítr z povrchu těla a zahřívá jang ledvin. Je tedy vhodná, když pociťujete ucpání nosu s bílým hlenem, bolesti na přední části hlavy, bolesti dutin a čelisti, vodnatý bílý výtok z nosu, bolavý krk a ramena, chladové bolesti beder. 

Popis a účinné látky: třapatka nachová je stejně jako mnoho dalších léčivek řazena do čeledi hvězdnicovitých. Jedná se o trvalku, která může dorůstat až do výšky 100 cm. Listy jsou chlupaté, řapíkaté a kopinatě vejčité. Doba květu je od července do října. Echinacea obsahuje mnoho účinných látek jako např. silice, třísloviny a fytosteroly ( látky, které mají schopnost snižovat cholesterol ) flavonoidy, polysacharidy, mastné kyseliny. Důležitou složkou jsou i esenciální oleje, které přispívají k léčivým účinkům této rostiny. Dále obsahuje i vitamíny a minerály a to zejména provitamin A, vitaminy skupiny B, draslík, vápník, fosfor, železo, zinek a selen.

Na co vše Echinaceu použít ?

Afty - Zmírňuje tvorbu aftů

Antibiotika - je přírodní antibiotikum

Astma - pomáhá zklidnit dýchací cesty a uvolňuje hlen 

Imunita - posiluje imunitní systém a napomáhá ničit choroboplodné zárodky ( bakterie, viry, plísně ) 

Kůže - pomáhá při léčbě hnisavých a řezných ran, spálenin, omrzlin,proleženin, ekzémů, lupénky, herpesu a kožních zánětů. 

Srdce - chrání srdce a cévy, dodává jim pružnost a působí proti ateroskleróze

Nachlazení, chřipka, epidemie, angíny, záněty horních cest dýchacích, bolesti a zánět krku, borelióza, opar, pásový opar, rakovina ( zlepšuje její léčbu po chemoterapii ), chronický únavový syndrom, různé druhy zánětů.

Kdy echinaceu neužívat ?

Děti mladší dvou let, AIDS, HIV infekce, tuberkulóza, roztroušená skleróza, leukémie a další autoimunitní onemocnění. Pacienti po  transplantacích poradit se s lékařem. Těhotné ženy v prvních měsících gravidity.

Třapatková tinktura - čerstvý kořen třapatky naložíme 1 : 5 do ovocné či obilné pálenky a necháme 10 dní luhovat. Poté hotovou tinkturu přefiltrujeme a užíváme po kapkách.

Třapatková léčivá mast - na každých 90 g lanolínu přidáme 10 g tinktury. Lanolín zahřejeme ve vodní lázni tak dlouho, dokud nezíská tekutou konzistenci. Za stálého míchání do něj zapracujeme třapatkovou tinkturu a to proto, aby mohl vyprchat alkohol. Poté mast necháme vychladnout, ovšem neustále mícháme, aby vznikla vláčná hmota. Nakonec naplníme do kelímků a uskladníme v ledničce. ( na spálení od slunce a lupenku )

Čaj z Echinacey - Na 1/4 litru vroucí vody dáme + čajovou lžičku Echinacey a necháme luhovat 10 minut, potom zcedíme. Tento čaj můžeme pít 1/4 litru při akutních problémech 3x denně, kloktat můžeme každé 2 -3 hodiny, při použití roztoku k omývání zanícených míst, omýváme každé 2 hodiny. Používáme 14 dní a pak 14 dní přestávku


Dotazy a informace pište zde