Erysipel - růže
Infekční onemocnění
Pro erysipel je typické bolestivé, oteklé zarudnutí kůže na bérci nebo obličeji.
K infekci dochází hlavně proto, je-li imunita pacienta rapidně oslabená
Nejčastějšími původci erysipelu jsou beta-hemolytické streptokoky skupiny A. Vzácně je erysipel způsoben jinými druhy bakterií, jako jsou stafylokoky Staphylococcuus aurus nebo případně Klebsiella pneumonie, Hemophillus influenzae či Enterobakterie. Možné jsou i smíšené infekce. Pokud patogeny proniknou do kůže a tkáně přes ránu, šíří se lymfatickými mezerami a podél lymfatických cév v dermis a způsobují tam erysipel.
Běžné vstupní body pro infekci bakterií jsou:
- drobné rány nebo poranění kůže
- Kousnutí komárem, bodnutí hmyzem
- Suché praskliny mezi prsty na rukou nebo nohou
- Atletická noha (Tinea pedis)
- Kožní poranění u syndromu diabetické nohy
- Natržené koutky úst (úhlová cheilitida)
- akné
Doba od vstupu bakterií do začátku infekce (inkubační doba) je krátká. První příznaky se obvykle objeví během několika dnů. Inkubační doba trvá maximálně sedm dní.
Ve většině případů invazní streptokoky migrují lymfatickými cévami. Zarudnutí kůže (erytém) a otok ( edém ) se proto neobjevují přímo u vstupní brány, ale v bezprostřední blízkosti. Vzhledem k četnosti poranění nohou se erysipel vyskytuje zvláště často na chodidle nebo bérci. Další běžná místa jsou ruce nebo obličej, druhý známý jako obličejová růže ( při výskytu růže v obličeji bývají na vině bakterie vyskytující se v pacientově nosohltanu )
Erysipelas je často oznamován příznaky podobnými chřipce. Než dojde k zarudnutí kůže, často se dostaví výrazný pocit nemoci s vysokou horečkou, zimnicí, nevolností nebo dokonce bolestmi hlavy a těla . Samotný erysipel se pak projevuje klasickými známkami lokální zánětlivé reakce: postižená oblast kůže je oteklá, horká a obvykle velmi zarudlá. Zarudnutí je typicky ostře ohraničené a planoucí a není plynulé jako u jiných kožních infekcí.
Prevence erysipelu - posílení imunitního systému
Zdravá kožní bariéra je důležitou součástí našeho imunitního systému, který brání bakteriím, které by se mohly dostat do těla zvenčí.
Posílením imunitního systému zdravou stravou, dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu, saunou a sportem a vyhýbání se toxinům, které oslabují tělo, jako je nikotin a alkohol, je zároveň dobrým preventivním opatřením proti kožním infekcím, jako je erysipel
Jak pomoci v léčbě ?
Frekvenční terapie
Houba Reishi
Poraďte se se svým odborným poradcem
Bylinky
Podběl lékařský - kaše z čerstvých listů přiložená na postižené místo, stejně tak pomůže rozmělněná kapusta.
Čaje - kopřiva, heřmánek, šalvěj, majoránka
Vhodné potraviny
- ovocné a zeleninové šťávy
- jablka - protože obsahují železo, sodík, hořčík, kyselinu listovou,
- hrušky - obsahují pektiny, kyselinu listovou, jód, mangan, vápník, vitaminy A, E, C, B, - urychlují hojení ran
- broskve - vitaminy A, B, C, E , selen, mangan, měď, železo
- meruňky - draslík, hořčík, fosfor, železo - zlepšují metabolismus kyslíku v buňkách, odstraňují toxiny z těla a bojují proti špatným bakteriím
- mrkev - vitamíny A, C, K, draslík - vyhlazuje a zjemňuje pokožku
- pomeranče, citrony,
- třešně, maliny, borůvky, rybíz - dobře posilují oslabenou imunitu
- brusinky
- červená řepa
- sušené švestky - mají antibakteriální účinek
Potraviny, které by se neměli
- kofein - způsobuje nadměrné ztráty vlhkosti
- příliš mastná jídla a uzeniny - jsou obtížně stravitelné a špatně se vstřebávají
- alkohol a kouření - otravuje oslabené tělo toxiny
- slané a kořeněné potraviny - protože zabraňují vylučování tekutin z těla
- chleba
- bílá mouka
tělo v tomto stavu má potíže strávit vysoce kalorická jídla
Voda - pitný režim
2 l vody denně, vhodná je i voda s citrónem,
Vitamíny a minerály
- zvýšená dávka vitamínu D
- vitamín E
- vitamín A
- draslík, vápník - odstraňují tekutinu z těla - najdete je v rozinkách, sušených švestkách a meruňkách, bramborách, vlašských ořechách, pistáciích, mandlích a ovesných vločkách
Buňkové sole
NAT PHOS - je buňková sůl, která podporuje funkci ledvin vylučovat kyseliny
SILICEA - hnisavé stavy, kůže která rychle červená, otéká a těžko se hojí
Po zahojení
Jemná reflexní terapie lymfatického systému
harmonizační technika k obnově přirozeného toku životní energie v těle a zlepšení jeho regenerační schopnosti.
Jedná se o tlakovou masáž reflexních oblastí a zón na chodidlech nebo rukách (ale i kdekoliv jinde na těle), kterým říkáme reflexní plošky
Tato sestava jemných tahů a kroužení na nártech a holeních reflexně ovlivňuje celý lymfatický systém a také všechny vnitřní orgány, které s ním souvisejí (srdce, ledviny, apendix, tenké a tlusté střevo, játra, slezinu a brzlík).
Protože je masáž velmi příjemná, tak také dochází k hlubokému uvolnění a relaxaci, které vedou k lepšímu průtoku krve i lymfy ve tkáních a také k harmonizaci nervového, hormonálního a imunitního systému.
Reflexní terapie lymfatického systému má pro tělo čistící a zároveň regenerační efekt.
Pomocí masáže tělo jen nasměrujeme na to, co má dělat, a také člověku pomůžeme k hluboké relaxaci, díky které všechny procesy probíhají rychleji a efektivněji.
Zároveň tělo pracuje jen do té míry, do jaké má člověk zrovna sílu a energii. Tělo je inteligentní, schválně si samo nepřetíží ledviny nebo játra. Prostě v této oblasti začne pracovat efektivněji. Někdy je výrazný výsledek hned po prvním ošetření, někdy až za delší dobu. Je to velmi individuální.
Naopak, když se při klasické manuální lymfodrenáži najednou v krevním oběhu objeví větší objem tekutiny navíc, musí se s tím organismus vypořádat i za cenu přetížení.
Jako každá masáž, tak ani tato není vhodná při probíhajícím akutním stavu (viróza, horečka, jakýkoliv šok,...i opar!), naopak na doléčení je to super.
Tato metoda zvyšuje imunitu, proto by neměla být prováděna u lidí, kteří právě prodělávají chemoterapii nebo léčbu imunosupresivy (po transplantaci orgánů, při léčbě autoimunitních nemocí), efekt léčby by mohl být narušen.
Tyto informace berte jako pomoc při léčbě. Každý má tělo jiné a u každého je nemoc v jiném stádiu a proto se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.