Hlíva ústřičná

07.04.2020

Na této stránce se seznámíte s čtvrtým z 10 přírodních léků, které dozajista znáte ale možná nevíte na co vše je lze použít. Jako čtvrtý zázrak vám představím Hlívu ústřičnou. 

Hlíva ústřičná -  neboli elixír mládí 

významná léčivá houba, která je velkým pokladem v tradiční čínské a východní medicíně. Patří mezi houby s vysokou nutriční hodnotou a prostřednictvím těchto obsažených látek skvěle působí na celou řadu zdravotních potíží. Je to cizopasná houba žijící na kmenech stromů, která čerpá zdraví prospěšné látky právě z nich. Určitě je považována za poklad mezi houbami a jednoznačně patří mezi velmi účinné prostředky na podporu imunity, jaké nám příroda nabízí. Působí proti zánětlivým ( artritida, revma, artróza ), virovým, bakteriálním a plísňovým onemocněním ( infekční onemocnění ).

Obsahuje vitamíny B, D, C a K. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít železo, zinek, vápník, hořčík, draslík, fosfor, selen, jod a bor. Rovněž obsahuje aminokyseliny, steroly, proteiny a polysacharidy. Do polysacharidů patří také z obsažených látek chitin, který pozitivně ovlivňuje snižování hladiny cholesterolu a kyseliny močové. Obsahuje také beta glukany ( nejvýznamnější je jejich protirakovinný účinek ).

Podporuje zlepšení metabolismu, urychluje přirozenou regeneraci buněk, podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá odstraňovat únavu, stres a má i další účinky. Je také možné jej užívat jako doplněk stravy při kloubních a revmatických onemocněních. Hlíva ústřičná se také pozitivně podílí na snižování hladiny cukru v krvi ( cukrovka ). Je užitečná rovněž jako prevence srdečních a cévních onemocnění ( vysoký krevní tlak ), používá se jako doplněk léčby při různých onemocněních kůže. Je doporučována při akné, svědění kůže nebo také ekzému. Významně také pomáhá jako doplněk léčby při výskytu bradavic. (bradavice se poté už nevyskytnou).

Nedoporučuje se - pro těhotné a kojící ženy, děti do 3 let

Antibiotika - obsahuje látku pleurotin, který je považován za přírodní antibiotikum.

Detoxikace - pravidelné užívání hlívy ústřičné a nebo její konzumace detoxikuje organismus. Podporuje regeneraci jaterních buněk. Čistí tělo od škodlivých látek, zbavuje ho zátěže a napomáhá jeho celkové regeneraci. Činí ho odolnějším vůči nemocem. 

Hemoroidy - příznivě ovlivňuje léčbu hemoroidů, obsahuje vlákninu, která podporuje činnost střev. 

Chudokrevnost - podporuje tvorbu červených krvinek, což způsobuje obsah kyseliny listové

Sportovci - uvolňuje ztuhlost svalů a šlach

Rekonvalescence - urychluje regeneraci organismu


Já osobně doplněk stravy používám tento :  https://www.mycomedica.cz/eshop-hliva.html


Recepty :  

Hlíva ústřičná na česneku - 500 g hlívy, 2 - 4 stroužky česneku, 1 cibule ( větší ), 2 -3 lžíce olivového oleje, kousek másla, hrst bylinek ( rozmarýn, tymián, majoránka ), mletý pepř a sůl.

Hlívu očistíme a pokrájíme na menší kousky. Dáme do pekáčku, přidáme česnek na kolečka nakrájenou cibuli osolíme, opepříme přidáme bylinky, sůl a pepř. Vše promícháme poklademe plátky másla a pečeme na 170°C  30 - 40 minut.

Dršťková polévka z hlívy ústřičné - 400 g hlívy, 1 velkou cibuli, 1 lžíce sádla nebo oleje, 1 lžičku sladké a špetku pálivé papriky, kmín, pepř, majoránka, 2 - 3 stroužky česneku, 1 kostka zeleninového bujonu ( bio ), mouku na zahuštění a sůl.

Houby nakrájíme na nudličky, propláchneme a necháme okapat. Nadrobno pokrájenou cibuli zpěníme na oleji nebo sádle. Přisypeme papriku, kmín přidáme houby a restujeme, zalijeme bujónem ( můžeme i vodou ) a vaříme 20 minut doměkka. Zahustíme moukou smíchanou s vodou a ještě lehce provaříme. Nakonec dochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou.

Hlívová sekaná - 500 g hlívy ústřičné, 4 vejce, česnek, cibule, 200 g čedar, bylinky (petrže), 1 lžíce dijonské hořčice, mletý pepř, 3 lžíce psylium, sušená rajčata, sůl.

Nejprve si osmažíme cibulku a dáme stranou. Nasekáme hlívu na malé kousky, nastrouháme sýr, prolisujeme česnek a pak vše i s cibulkou smícháme dohromady. Vložíme do formy vymazané a vysypané kukuřičnou moukou a pečeme přibližně 40 minut.

Míchaná vajíčka s hlívou ústřičnou - Připravíme je stejně jako míchaná vajíčka, akorát s tím rozdílem že nejprve na másle zpěníme nadrobno pokrájenou cibulku, přidáme nakrájenou hlívu a restujeme do změknutí. Poté přidáme vejce a zamícháme dochutíme solí, pepřem a posypeme petrželkou  nebo nasekanou jarní cibulkou.

Karbanátky z hlívy ústřičné - 400 g hlívy ústřičné, 2 hrnky jemných ovesných vloček, polotučné mléko ( může být i rostlinné ), vejce, petrželová nať, kukuřičná strouhanka, houbové koření nebo jen ( sůl, pepř, kmín ), olej na smažení

Hlívu nakrájíme na proužky a dáme smažit dozlatova. Ovesné vločky zalijeme mlékem a necháme nabobtnat. Poté vločky dáme do hrnce, osolíme a uvaíme hustou kaši. Přidáme usmažené houby, vejce, nasekanou petrželku, a houbové koření ( sůl, pepř, kmín ). Poté přidáme strouhanku, tak aby se ze směsi dali tvořit karbanátky. Každý karbanátek pak obalíme ve strouhance a smažíme dozlatova. Podáváme s bramborem, bramborovou kaší a nebo jen tak samotné se zeleninovým salátem.



Dotazy a informace pište zde