Hřebíček
Hřebíček pomáhá nejen při zánětech zubů a šíření bakteriálních infekcí
Naši předci toto koření znali již v období středověku. Do Evropy ho dováželi především arabští obchodníci a v 16. století se stal také cenným obchodním artiklem. První zmínky o hřebíčku však pocházejí z Číny ze 3. století před naším letopočtem. Tam ho používali dvořané, aby jim při konverzaci s císařem nezapáchalo z úst. Později se zařadil do tradiční medicíny.
Své pevné postavení má v Ájurvédě i tradičním lidovém čínském léčitelství a skvělý je v různých čajových směsích.
Funguje jako dezinfekce, účinně bojuje s viry a bakteriemi a pomáhá i s péčí o dutinu ústní. Velmi pomáhá v boji proti PARAZITŮM.
Je bohatý na vitamín C, vlákninu, mangan, antioxidanty a vitamín K. Obsahuje také sloučeninu zvanou eugenol, která úspěšně bojuje proti volným radikálům. Je pětkrát účinnější než další silný antioxidant - vitamín E. Ostatní sloučeniny nalezené v hřebíčku pomáhají chránit buňky před rakovinovým bujením.
Hřebíček sám o sobě nemá žádné zaznamenané vedlejší účinky, ale tak jako u všeho, i zde doporučuji užívat s mírou.
Hřebíček s tmavě hnědou či dokonce černou hlavičkou je závadný nebo moc starý.
Hřebíčkovec vonný - hřebíček květ (Caryophyllus aromaticus L.)
Hřebíček je nerozvitý sušený kalich s poupětem hřebíčkovce vonného (Syzygium aromaticum). Tento tropický, stále zelený a velmi aromatický strom je asi 20 metrů vysoký. Cení se jeho květní poupata, která se sklízí až tehdy, když se původní zelená barva začne měnit na nachovou, následně se suší. Hřebíčkovec koření produkuje až po 5 letech. Kmen má šedavou kůru, koruna je hustá, symetrická, listy bývají zprvu žlutozelené, později se zbarví do tmavě zelené barvy. Hřebíčkovec pochází z několika ostrovů v Moluckém souostroví ve východní Indonésii, do Středomoří se dostal už před naším letopočtem. Hřebíčkovec vonný se vyskytuje v tropických oblastech, daří se mu např. na Filipínách, v Brazílii, Asii, Africe a jižní Americe. Květy jsou uspořádány v hustých vrcholičnatých květenstvích nachově červené barvy. Jejich kalich je srostlý, skládá se ze čtyř korunních plátků, které brzy opadají. Plodem jsou jedno či dvou semenné bobule.
Hřebíček svou nasládlou až hořkou chutí se hodí na vaření i pečení. Skvěle dochutí maso, omáčky, sladkosti, nebo také oblíbené svařené víno. Pro své výrazné aroma je součástí mnoha kořenicích směsí. Je však velmi výrazný, proto s ním raději šetříme. Pokrmům dodává teple nasládlou vůni a přiostří jejich chuť.
Má dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinky, a proto je obecně vhodný pro hygienu ústní dutiny, kde tlumí bolesti zubů a zabraňuje šíření bakteriálních infekcí při zánětu dásní nebo po vytržení zubu.
Doporučuje se rozkousat jeden až dva hřebíčky na kaši, co nejdéle ponechat v ústech a potom vyplivnout. Hřebíček uvolňuje křeče, tiší bolesti a podporuje pocení
Žvýkání hřebíčku
Každé ráno a večer nalačno 1 kousek hřebíčku opatrně rozkousejte rozmělněte se slinami a touto směsí si vyčistěte zuby. Pokud vám dělá problém výrazná chuť koření, můžete si ho rozdrtit najemno a chvíli prášek poválet v ústech. Poté ho zapijte vodou.
1. Zvýší imunitu a celkové zdraví
Hřebíček obsahuje vitamín C a některé antioxidanty, o kterých je známo, že zvyšují počet bílých krvinek v těle. To pomůže v boji s jakoukoli infekcí nebo nemocí. Pokud jste diabetik, hřebíček zařaďte do své denní rutiny. Působí totiž jako inzulín a pomáhá s udržením optimální hladiny cukru v krvi. Podle ajurvédy toto koření posiluje srdeční sval.
2. Zlepší trávení a sníží žaludeční vředy
Dobré trávení - půl zdraví. I to dokáže hřebíček regulovat. Zvyšujte totiž sekreci trávicích enzymů, což předchází poruchám, jako je zácpa a zažívací potíže. Olej v něm obsažený také pomáhá proti nadýmání a bojuje s bakteriemi Pseudomonas aeruginosa, Salmonella, E. coli, Streptococcus a Staphylococcus. Hřebíček rovněž dokáže zesílit hlen, který chrání žaludeční výstelku, čímž se sníží riziko vředů.
3. Zdravé kosti a dutina ústní
Flavonoidy, mangan a eugenol podporují zdraví kostí a kloubů. Další látky mají anestetické vlastnosti, které pomáhají snížit bolest zubů. Pravidelné užívání hřebíčku také zaručuje zlepšení zdraví dásní a snížení množství plaku a bakterií v ústech. Pomáhá při potížích s paradontózou. Navíc rozkousání koření osvěží dech.
Hřebíček zapíchnutý v citronu je nejefektivnější přírodní odpuzovač hmyzu, který lze vyrobit
Hřebíček v péči o pleť
Máte akné? Hřebíček naložený do alkoholu je skvělou volbou, jak pupínky vysušit. Můžete ho použít i na svědivé ekzémy nebo štípance od hmyzu. Buďte však opatrní. Roztok naloženého hřebíčku v alkoholu je nutné naředit. Dá se použít i jako ústní voda.
Tinkturu nařeďte v poměru 1 - 7 kapek do 100ml vody.
20 g hřebíčku lehce podrťte v hmoždíři, nebo například válečkem a nasypte do 0,5 litru vodky, protřepte a nechte louhovat.
Po cca 3 týdnech - vodka změní barvu do hnědé, je tinktura hotová. Můžete jí přecedit, ale není to nutné.
Vhodné je odlít si do menší lahvičky s kapací vložkou a dát si jí do koupelny, kde pár kapek do skleničky s vodou funguje mohem lépe než komerční ústní vody. Prospívá dásním ( má stahující účinky ), pomáhá při aftech a při bolestech v krku ulevuje kloktání roztoku, jehož sílu můžete vždy přizpůsobit svým potřebám.
Hřebíčkový olej na vrásky
10 ks tlučených hřebíčků, 2 dl olivového, mandlového či sezamového oleje
Olej rozehřejeme, jakmile začne probublávat tak do něj přidáme hřebíčky. Vše vaříme 2 minuty, pak odstavíme a necháme 10 hodin na chladném místě louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotový olej nalijeme do sklenice a uschováme v lednici.
Kořeněná pleťová maska
půl lžičky skořice, 2 tlučené hřebíčky, 1 nadrcený badyán, 2 lžíce tvarohu, 2 kapky citronové šťávy
Koření smícháme s tvarohem a citronem a vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 30 minut působit.
Čaj z hřebíčku
5-6 hřebíčků se přelije 2 dl vody a nechá se 10 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme, ideálně teplé.
* nachlazení, chřipka a různé respirační nemoci
* potíže s trávením, střevní potíže
* záněty všeho druhu
* afty
Pozor !!!!! Lidé, kteří mají problémy se srážlivostí krve doporučuji pít dva šálky do měsíce. Ostatní mohou 1 - 2x týdně
Samozřejmě je to i na vašem uvážení
Hřebíčková tinktura
2 lžíce nadrceného hřebíčku, 3 dl 60% lihu
Koření zalijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice a dobře uzavřeme. Skladujeme na tmavém místě. Užíváme 3× denně 15 kapek po jídle po dobu 4 týdnů.
Prohřívací mazání na bolavé klouby
1 lžíci hřebíčků, 1 lžíci skořice, 2 lžíce nastrouhaného zázvoru, 0,5 litru 60% lihu nebo pálenky
Všechny uvedené přísady zalijeme lihem a vše necháme 3 týdny odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat, poté přecedíme. Přípravek používáme k prohřátí namožených svalů, bolavých kloubů, studených nohou a rukou.
Velice ráda zodpovím všechny Vaše dotazy
Vaše Petra