Imunitní systém

07.03.2022
Imunitní systém
Imunitní systém

Co oslabuje imunitu ?

Imunodeficitní stavy - tedy trvalé snížení imunity - jsou charakterizovány snížením funkční aktivity částí imunitní soustavy. 

To vede k poruše ochrany organismu před bakteriemi a viry a projevuje se ve zvýšené četnosti infekčních onemocnění. Imunodeficitní stavy se dělí na vrozené a získané. Příčiny, jež vedou k získanému imunodeficitu, jsou následující: 

Stres
Stres

Stresové situace - zvláště silné nebo často se opakující. (Stres je napětí ve vědomí člověka, které vzniká pod vlivem nějakého zážitku, emoce nebo vnějšího vlivu.)

Nezdravá strava
Nezdravá strava

Přílišné, nadbytečné a také pro lidský organismus nevhodné stravování, jež vede k zanesení organismu škodlivými látkami a vzniku nedostatku biologicky aktivních látek (minerálů, vitaminů...). 

Antibiotika
Antibiotika

Široké užívání antibiotik, kterými jste se pokoušeli nahradit fungování imunitního systému.

Znečištěné prostředí
Znečištěné prostředí

Široké použití nejrůznějších chemických látek, jež potlačují imunitu a znečišťují prostředí člověka. 

Elektrosmog
Elektrosmog

Geopatogenní zóny a oblasti elektromagnetického smogu, zvláště oblasti, kde je ionizační záření (obrazovky televizorů, počítače, mobilní telefony, mikrovlnné trouby...) a vysokofrekvenční elektromagnetické pole.

Léky
Léky

Nesprávná léčba léčivými přípravky, které potlačují činnost lymfoidní tkáně (například cytostatika při onkologických onemocněních). Těžká zranění a chirurgické operace, zvláště po odstranění brzlíku nebo sleziny. Léky se také mohou stát příčinou snížené imunity. Dochází k tomu především tehdy, když nemáte čas, možnost nebo se nechcete obrátit na lékaře a začínáte se léčit sami: kupujete antibiotika, antihistaminové preparáty, léky na vysoký tlak a užíváte je, aniž byste četli instrukce - v lepším případě se řídíte radou přátel, v horším reklamou. Mnohé léky však negativně ovlivňují imunitní systém a na prvním místě jsou mezi nimi antibiotika. Některá z nich začínají alternovat funkci imunitního systému a potlačují vlastní imunitní reakce organismu. Kromě toho antibiotika zabíjejí bakterie potřebné pro lidský organismus, které pomáhají trávení a vstřebávání živin, a vzniká nerovnováha - dysbakterióza. 

Bakterie
Bakterie

Při nepřítomnosti normální střevní mikroflóry ( zdraví začíná ve střevech ) zaujímají volné místo v žaludku a střevech choroboplodné bakterie a vzniklé onemocnění opět vyžaduje užití antibiotik, což ještě více zhoršuje stav imunitní soustavy. 

Alkohol
Alkohol

Alkohol ve velmi malých dávkách stimuluje výkon imunity. Vysvětluje se to tím, že se víno vyrábí z ovoce, které je bohaté na antioxidanty a bioflavonoidy, jež ochraňují organismus před různými nemocemi. Jestliže se však pije víno a tvrdší nápoje ve větším množství, pak to negativně ovlivňuje výkon lymfocytů, makrofágů a dalších ochránců organismu, který je pak bezbranný před infekcí. Dětský organismus do 6 let například nedokáže odbourat vůbec alkohol. Z tohoto důvodu hrozí závažné porušení ledvin a jater u dětí při nadměrném užívání léčiv s obsahem alkoholu (sirupy a kapky proti kašli, apod.) 

Získaná versus vrozená imunita:

Každý člověk má vrozenou imunitu, která je schopna s určitými nemocemi bojovat přirozeně. Tuto imunitu získáváme geneticky - od matky. Získaný obranný mechanismus funguje asi takto - naše tělo přijde do styku s virem, zapamatuje si příslušný kód a později s tímto antigenem může bojovat. Trvá to v řádech několik dnů. Jinými slovy, pokud chytíme chřipku, jsme potom několik dní vůči další nákaze imunní, protože máme v těle vytvořené protilátky z předešlého boje. Na podobném principu funguje očkování proti nemoci, kdy se do těla v podstatě zanese nemoc a díky uměle vytvořenému imunitnímu systému, jsme vůči nemoci v pozdějších setkáních více odolní. 

Zde pomohou přírodní látky stimulující vrozenou imunitu - imunostimulanty, adaptogeny, fytoncyty a vitaminy, které jsou obsaženy v léčivých rostlinách, ovoci a zelenině.

Jak pečovat o imunitu pomocí přírodních metod: Zdravá strava je jedním z nejdůležitějších faktorů řádné imunity. Velmi záleží na skladbě jídelníčku a to především v období, kdy je naše obranyschopnost nabourávána špatným a proměnlivým počasím. Jedná se o období častých výskytů chřipkových epidemií - jaro, podzim. Z potravin se nejčastěji doporučuje česnek v tepelně neupravené podobě, protože působí jako silné a přírodní antibiotikum.

Dalším přírodním zázrakem je výtažek z kořene rostliny Echinacea Purpurea (třapatka nachová), která dokáže stimulovat vrozenou imunitu, podporuje množení bílých krvinek, zvyšuje fagocytózu (tj. pohlcování choroboplodných zárodků), zajistí větší aktivitu a vyšší rychlost imunitních buněk a posiluje všechny organické tkáně. Zázračná je také šťáva z listů Aloe Vera, která má antibakteriální, antivirové a antikvasinkové účinky a velmi příjemně upravuje trávení.

Trávicí systém je jednou z důležitých vlastností pro pevnou imunitu. Pro posílení a prevenci je vhodné jíst pestrou stravu - ovoce, zelenina, převážně kysané zelí. Mezi posilující koření patří tymián a oregano, které působí také jako přírodní antibiotikum a celkově vhodně posilují správné fungování imunitního systému. 

Posílení organismu jinak než potravou: Nejdůležitější prevencí proti nemocem je samozřejmě pohyb. Přes zimu pohybu ubývá kvůli nepříznivému počasí, ale i přesto bychom se měli snažit, alespoň chodit pěšky, pokud to půjde. Takový výšlap do třetího patra prospěje nejenom srdci, ale celkovému organismu. 

Mezi doporučovaný sport, který vám pomůže se obrnit proti nepříznivým vlivům, patří kondiční sport, Zumba, aerobik, jóga, Nordic walking ( když nemůžete choďte pěšky ). Pravidelná tepová frekvence, zvyšuje odolnost srdce a tím celkovou obranyschopnost. Mezi nepříliš známou prevenci patří saunování. Při procesu zahřívání a prudkého ochlazování těla získává tělo větší šanci zvládat střídání venkovních teplot, kdy je pro tělo nejnáchylnější, když se zpotíme a jdeme do chladného vzduchu. Toto vše lze odbourat pravidelným saunováním. 

Co imunitě prospívá: 

• dostatek spánku, relaxace 

• pravidelný pohyb 

• pestrá strava 

• vyhnout se stresu 

• saunování, otužování 

• doplňování vitaminů 

Aktivátor imunitního systému: Vitamín D aktivuje imunitní systém tím, že "vyzbrojí" T buňky k boji proti infekci. Bez vitamínu D je imunitní systém T buněk neaktivní a poskytuje jenom malou nebo žádnou ochranu proti napadení mikroorganismy a viry. Ale s vitamínem D v krevním řečišti se tyto buňky "ozbrojí" a začnou vyhledávat vetřelce, které zničí a vyloučí z těla. 

VITAMÍN D Napomáhá vstřebávání vápníku, jeho uchování a využití. Pomáhá uklidňovat nervy, snížit citlivost na bolest, křehnutí kostí, hojení zlomenin, snížit výskyt křivice, zubního kazu, prevence rakoviny, roztroušené sklerózy, nemoci ledvin, degenerativních nemocí. Svou přítomností v organizmu vitamin D snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny na polovinu až tři čtvrtiny. 

Nedostatek vitamínu D: 

• návaly tepla, noční pocení 

• křeče v nohách 

• dráždivost, nervozita, duševní deprese (které jsou mylně považovány jen za známky přechodu. Ve skutečnosti jsou důsledkem nedostatku vitamínu D a vápníku + hořčíku, jejichž spotřeba je v období přechodu zvýšená). 

Po uplynutí několika měsíců špatně sedí umělý chrup. Obvykle to není vina zubaře, ale chybou výživy. Že kosti i sanice mění svůj tvar, může mít na vině též nedostatek vitaminu D. V dnešních reklamách, ale i v některých lékařských knihách se uvádí, že vitamin D vzniká sluněním v kůži. Ne v kůži, ale vzniká v mastnotě na kůži. A to jen tehdy, pokud vzduch není příliš vlhký a pokud jsme se ani před sluněním či po opalování neumývali a tím nesmyli kožní mastnotu. Vitamin D se vytvořil v kožní mastnotě a postupně se z ní vstřebává kůží do těla. Tato kožní mastnota se dokonce velmi lehce smyje studenou vodou. Proto nemá význam se slunit, když se vzápětí umyjeme, anebo jsme předtím kožní mastnotu smyli. 

Vstřebatelnost: Vitamin D může být vstřebán do krve jen za přítomnosti tuku. Dítě do 12 let syntetický vitamín D nevstřebá. 

Prakticky jediným zdrojem vitaminu D je rybí tuk. Rybí tuk co do účinnosti zvláště u dětí není možné ničím nahradit. Syntetickou pilulku dítě do 12 let nevstřebá. Nedostatek vitamínu D může být společným jmenovatelem pro většinu ničivých moderních degenerativních nemocí. 

Pacienti se selháním ledvin téměř všeobecně mají nedostatek vitamínu D a rovněž tak pacienti s cukrovkou. Lidé trpící rakovinou a lidé s roztroušenou sklerózou a osteoporózu mají vždy těžký nedostatek vitamínu D

Doporučení : vždy se poraďte se svým odborným poradcem

Všechny produkty, které zde uvádím mohu objednat a poradit s jejich výběrem. Kontaktujte mne na odkazu níže. Ráda zodpovím všechny vaše dotazy 

Basico

Rozemleté minerály, jsou důležité k obnově buněk , aby tělo lépe vstřebávalo látky důležité pro organismus.

Pokud by vás zajímalo jaké látky vám v těle chybí stačí se objednat na diagnostiku

Echinacea

Doplněk stravy s bezovou a ostružinovou, echinaceou, vitaminem C, zinkem a sladidlem. Sirup pro posílení imunity. V tekuté formě bez přidaného cukru. 

Echinacea Plus Drops

Chutné žvýkací tablety pro podporu imunity

Doplněk stravy s extrakty ze tří medicinálních hub ( shiitake, maitake a reishi ), extrakt z plodů palmy acai

Narosan sirupy

Doplněky stravy s ovocnými šťávami, vitamíny a minerály

Kapsle s vitaminem D a Vápníkem

Doplněk stravy s vitaminem D, vápníkem, kyselinou listovou a extraktem z kopřivy. Vápník a vitamin D přispívají ke správnému fungování svalů a k udržení zdravých kostí a zubů. Vitamin D napomáhá k normálnímu vstřebávání vápníku a spolu s kyselinou listovou podporuje optimální funkci imunitního systému. 



Pokud se vám článek líbil sdílejte ho prosím dál ❤️