Kurkuma
Kurkuma - zlatý poklad pro zdraví
Kurkuma ( indický šafrán, žluté koření, či žlutý zázvor ). Toto zlatavé koření zná dnes jistě každý. Patří do stejné rodiny jako zázvor, čemuž odpovídá i podobný vzhled - hlíza s hrubým nerovným povrchem.
Je to vytrvalá bylina z čeledi hvězdicovitých. Známá je již 3000 let a pochází z Indie. Je to stará kulturní rostlina, která se pěstuje v tropických oblastech celého světa, především v Indii, Číně, Malajsii, Indonésii, Africe a na Madagaskaru. Patří mezi nejoblíbenější koření Asijské kuchyně a to nejen k vaření ale i pro své léčivé účinky. Kořeny jejího používání sahají hluboko do minulosti, kdy byla velice ceněným zbožím. Lidé si jí dokonce cenili více než zlata nebo drahých kamenů. Obchod s tímto kořením sahá až do středověku. Arabové dováželi kurkumu z Indie a postupně se rozšířila po celé Evropě. Dnes je jako koření nejvíce oblíbená v Anglii.
Nejprve používali lidé kurkumu jako přísadu do jídel, poté jako lék, zkrášlovací prostředek a posléze jako barvivo ( např. kurkumou se napouštělo dřevo, aby vypadalo jako zlaté ). O impozantních léčivých vlastnostech tohoto koření se dozvídáme v ajurvédě ( tradičním indickém lékařství ), ale ne jen v té má své místo v i čínské medicíně. V průběhu staletí se toto koření používalo ke zmírnění bolestí, k úlevě při zánětech kloubů, kůže a svalů. Sehrává důležitou úlohu nejen při akutních zánětlivých problémech, ale funguje také jako skvělá prevence a způsob, jak posílit imunitní systém. Ajurvéda však kurkumy využívá nejvíce k posílení okruhu jater - ten je právě na jaře zatížen nejvíce.
Kurkuma obsahuje silice ( vyznačují se charakteristickou vůní a chutí ). Hlavní účinnou složkou je kurkumin ( žluté barvivo, silné přírodní antibiotikum ), které má silné antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky ( chrání buňky těla proti škodlivým volným radikálům ). Další obsažené látky jsou těkavé oleje, bílkoviny, karbohydráty, škrob, pryskyřice. Je zdrojem i řady vitaminu a minerálů a stopových prvků. Vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin E, Vápník, železo, draslík, zinek a mangan.
Akné - látky obsažené v kurkumě snižují tvorbu akné.
Kurkumová pasta - 1/4 lžičky kurkumy a 2 lžičky kokosového oleje - promíchat natřít na obličej a nechat 15 minut působit, poté obličej opláchneme studenou vodou.
Artritida - zmírňuje příznaky ( ztuhlost, otoky kloubů, snížená mobilita ),
Kurkumová pasta - 1/4 šálku kurkumy, 1/2 šálku vody, špetka mletého pepře. Směs vaříme na mírném ohni do zhoustnutí, necháme vychladnout a skladujeme ve skleněné nádobě v lednici. Můžete jí použít vnitřně k přípravě nápojů ( po třech dnech pauzu ) a nebo k potírání otoků, bolestí a kožních potíží.
Bolesti - různého druhu např. bolest hlavy, zubů či bolesti v krku pomáhá
Kurkumové mléko - 1 šálek teplého mléka ( může být i rostlinné ) 1/4 lžičky kurkumy a špetka mletého pepře ( může být i kajenský pepř nebo chilli ). Do teplého mléka vše vmícháme a pijeme teplé. Posílí vaše zdraví a dodá vám vitalitu.
Co kurkuma ovlivňuje
cukrovka ( normalizuje hladinu cukru v krvi ),
deprese ( působí jako antidepresivum ),
detoxikace ( zbavuje naše tělo škodlivých látek ),
cholesterol ( pravidelné užívání kurkumy snižuje vysokou hladinu škodlivého cholesterolu v krvi ),
imunita ( působí preventivně při chřipkových epidemií, ovlivňuje organismus a posiluje imunitní systém ),
játra, žlučník ( podporuje regeneraci jater, je vhodná při žlučových kamenech ),
kašel ( snáze se rozpouštějí hleny a odplavují bakterie ) kurkuma smíchaná s medem 1 : 1 užívaná po lžičce dvakrát denně, pomáhá se zbavit úporného kašle.
kožní potíže - ekzém, lupénka ( zklidňuje a zmírňuje zarudnutí a zánět, na postižené místo naneste kurkumovou pastu viz artritida a nechte působit 15 - 20 minut pak smyjte vlažnou vodou.
mozek - špatná životospráva, stres, chemické látky v potravinách to vše působí negativně na váš mozek ( kurkuma ovlivňuje mozkovou činnost, zlepšuje paměť a koncentraci, působí proti stařecké demenci, Alzheimrově chorobě ),
nadváha obezita ( má vliv na látkovou výměnu, podpoříte spalování podkožního tuku ),
nachlazení, chřipka( kurkumové mléko viz bolesti ),
nechutenství ( povzbuzuje chuť k jídlu ),
otrava jídlem ( kurkuma účinně hubí bakterie salmonely ),
rakovina ( antioxidant volných radikálů, kurkumin dokáže zablokovat enzym, který podporuje růst nádorů ),
spánek ( kurkumové mléko viz bolesti ),
srdce, krevní oběh ( snižuje vysoký krevní tlak, podporuje činnost srdce ),
stárnutí ( omlazuje podporuje dlouhověkost ),
zánět ( díky kurkuminu má silné protizánětlivé účinky ),
zažívací potíže ( napomáhá k léčení zažívací soustavy, pálení žáhy, bolesti břicha, nadýmání, průjem - léčí záněty střev, jako je ulcerózní kolitida či Crohnova choroba ),
ženské potíže ( zastavení menstruačního krvácení )
LIKVIDUJE BAKTERII HELICOBAKTER PYLORI ( příčina vředové choroby žaludku ),
Neužívat na lačný žaludek !!!
Na nadměrnou konzumaci kurkumy by si měly dát pozor osoby užívající léky na ředění krve !!!
Lidé co mají akutní zánět žlučníku a jater !!!
Žaludeční vředy !!!
V těhotenství a při kojení !!!
Není vhodné kombinovat s léky jako je acylpyrin, ibuprofen !!!
Pokud i vy tak jako já milujete produkty Just a Nahrin
Zde najdete skvělou variantu kurkumy
Curcuma Caps - doplněk stravy ve formě kapslí s mimořádně silnými antioxidačními účinky s extrakty z kurkumy, zázvoru, zeleného čaje a s vitaminy C a E
Kurkuma slouží v ajurvédské medicíně jako léčivý prostředek už celá tisíciletí. Hlavní přínos kurkumy pro zdraví spočívá ve vysoké koncentraci velmi účinných antioxidantů, zvaných kurkuminoidy. Ty chrání buňky proti oxidačnímu stresu, a tím působí preventivně proti vzniku a rozvoji některých civilizačních chorob.
Dále obsažený zázvor podporuje trávení, posiluje žaludek. Zelený čaj je silný antioxidant. Vitamin C přispívá k dobrému fungování imunitního systému a spolu s vitaminem E pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem.
Zázvorový nápoj s kurkumou - instantní nápoj v prášku pro přípravu osvěžujícího nápoje obohacený o vitamin C
Najdete zde účinné složky jako je zázvorový prášek, extrakt z kurkumy ( Cavacurmin ) citronové trávy a vitamin C výborně chutná jak teplý tak i studený.
Skvělý recept :
Kurkumové mléko - do horkého mléka stačí jedna až dvě lžičky zamíchat a kurkumové mléko je připraveno. Osladit můžeme medem
Pokud máte zájem o bližší informace prosím kontaktujte odborného poradce
Recepty
V receptech je dobré používat pepř kajenský.
Kurkumový čaj - 1 šálek teplé ( NÉ horké vody ), 1/4 lžičky kurkumy, citronovou šťávu, špetku mleté skořice, špetka mletého pepře, med a několik kapek oleje ( olivový, mandlový, kokosový ......), Do teplé vody přidáme kurkumu a všechny ingredience dobře promícháme a pijeme teplé.
Kurkumové mléko - 1 šálek teplého mléka ( může být i rostlinné ) 1/4 lžičky kurkumy a špetka mletého pepře ( může být i kajenský pepř nebo chilli ). Do teplého mléka vše vmícháme a pijeme teplé. Posílí vaše zdraví a dodá vám vitalitu.
Zlaté kurkumové mléko - recept z tradiční indické ajurvédské medicíny - 1 sklenka mléka ( rostlinné, živočišné ), 1 lžičku kurkumy, kousek vanilky, špetka mletého pepře, 2 plátky zázvoru, 1 lžička medu, skořice, kardamon. Ohřejeme mléko a do něj přidáme 1 lžičku kurkumy, kousek vanilky ( nemusí být, ale výrazně zlepší chuť ), špetku pepře, a 2 plátky zázvoru ( můžeme nahradit půl lžičkou sušeného zázvoru ), Na mírném ohni necháme zahřát ať se ingredience spojí a pak nápoj přecedíme. Necháme vychladnout - mléko by se mělo pít teplé, vmícháme do něj lžičku medu. Skořici a kardamon, aby jsme zvýšili chuť.
Kurkumová tinktura - 1 lžíci kurkumy, 200 ml kvalitní pálenky ( asi 50 % ) - kurkumu přelijeme pálenkou a necháme 14 dní louhovat. Každý den řádně protřepeme, aby se uvolnili léčivé látky. Poté přecedíme a užíváme po dobu 8 týdnů 2 - 3krát denně 20 - 30 kapek.
Kurkumový elixír s pomerančem a zázvorem - 8 malých džusových pomerančů, 2 banány, 1/2 zralého manga (alternativně ananas ), 1 kus zázvoru o velikosti palce, kurkuma kořen (alternativně 1 lžička kurkumy v prášku), 1 hrst ledových kostek,
Z pomerančů vymačkáme šťávu nalijeme ji do mixéru, přidáme ostatní ingredience a rozmixujeme.
Džus z kurkumy - 1/2 litru vody, 2 kávové lžičky kurkumy, limetková šťáva z 1/2 limety / nebo citronu pro otrlejší špetka kajenského pepře nebo chilli.
Pomerančové smoothie - 1 banán, 2 malé pomeranč, mrkvová šťáva, vodu, 1/4 lžičky kokosového oleje, špetku kurkumy.
Lněné sušenky s kurkumou a sýrem - 65 g lněného semínka, 150 g celozrnné mouky, 40 g strouhané mozzarelly, 80 g másla, 4 lžíce bílého vína, 2 lžičky kurkumy, 1,5 lžičky himalajské soli, sýr na posypání, pokud chceme.
Máslo necháme povolit. Lněné semínko promixujeme - ( nahrubo - nepotřebujeme mouku ). Smícháme všechny suroviny a vytvoříme těsto. Pokud je směs příliš suchá, stačí kápnout o něco víc vína. Výsledné těsto bude docela hrubé, ale půjdou z něj vykrajovat tvary úplně bez problému. Těsto uložíme do lednice, aby ztuhlo. Když je tužší, stačí rozválet a vykrájené tvary skládat na plech vyložený pečícím papírem. Na každou sušenku můžeme dát mini hromádku strouhaného sýra a kdo má rád slanější, přidá pár zrnek soli.
Pečeme v troubě předehřáté na 170 stupňů, zhruba 30 - 40 minut. Zase nám jde o to pěkně sušenky vysušit.
Krekry s kurkumou a slunečnicovými semínky - 250 g celozrnné mouky, 30 g máku, 2 lžičky kurkumy, 2 lžičky jemné mořské soli pro slanou verzi, pro jemnou jen jednu, 120 g másla, 5 - 6 lžic vody, vajíčko na pomazání, slunečnicová semínka.
Odvážené máslo nakrájíme na kostičky. Smícháme se všemi dalšími ingrediencemi, jen slunečnicová semínka a vejce si necháme na konec na ozdobení sušenek. Vypracujeme těsto a dáme ho do lednice ztuhnout. Z těsta můžeme klasicky vykrajovat tvary (já ho válím mezi potravinářskou folií ). Hotové tvary naskládáme na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme slunečnicovými semínky. ( můžeme i jinými sezam, len, i koření ).Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 20 - 30 minut, podle tloušťky těsta.
Tvarohová pomazánka s kurkumou - kvalitní pečivo tvaroh nebo žervé, uzená paprika sladká, kurkuma, himalajská sůl - čerstvá řeřicha, ředkvičky
Poměr surovin je individuální, nejlepší je odměřit tvaroh a postupně do něj nasypávat kurkumu, papriku i sůl, míchat a ochutnávat. Na konec přidáme řeřichu nebo nakrájenou jarní cibulku. Zamícháme, natíráme na kvalitní chléb nebo pečivo a zdobíme ředkvičkou nebo další jinou zeleninou, kterou máme rádi.
Dotazy a informace pište zde