Len setý

12.04.2020

Na této stránce se seznámíte se sedmým z 10 přírodních léků, které dozajista znáte, ale možná nevíte na co vše je lze použít. Jako sedmý zázrak vám představím Len setý 

Len setý - rostlina budoucnosti

Len přináší lidem užitek již po staletí svými léčebnými účinky a nejen to, byl i cenným zdrojem pro textilní výrobu. Je to jednoletá rostlina, která se pěstuje pro lněné vlákno a olejnatá semena. Hojně ho pěstují ve východním Středomoří a v Indii. Pro své léčivé účinky a možnost využití pro výrobu látek, se pěstoval už ve starověkém Egyptě. V Egyptských hrobkách se dokonce našla jak semena lnu tak i lněné tkaniny. Staré lékopisy dokonce pocházejí z tradiční čínské medicíny a jsou známy i v ajurvédě, tradičním indickém lékařství. Len pro své léčení používal proslulý starořecký lékař Hippokrates ( nejslavnější lékař starověku, který býval nazýván otcem medicíny ) a dokonce i abatyše Hildegarda z Bingenu, ( neboli také Sybila Rýnská byla německou křesťanskou lékařkou, zakladatelkou dvou klášterů a především vzdělanou, osvícenou a aktivní ženou, žila ve 12. století ), ta ve své knize popsala různé recepty k zevnímu použití. Za velké zázraky se počítá lněné semínko a lněný olej -  ten se získává lisováním zralých semen lnu setého. Vědci se domnívají, že složení lněného semínka a oleje je klíčem k dlouhověkosti.

Lněné semínko - má jednu, ojedinělou vlastnost, dokáže na sebe vázat velké množství vody a tím mnohonásobně zvětšit svůj objem. Tato jeho schopnost ho řadí, spolu s dalšími účinnými látkami, které jsou v něm obsaženy, na první místo při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy a zastavení průjmu. Pokud nám nefungují střeva, nastává v nich hnilobný proces, při kterém vznikají jedovaté zplodiny. Krev je rozvádí po celém těle, tím se organismus tráví a snižuje se činnost imunitního systému. Semeno lnu svým zvětšeným objemem dokáže tuto činnost obnovit. 

Obsah - Je velmi bohatý na zdraví prospěšné tuky v poměru 1 : 1.  omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, dále je to zdroj vlákniny a proteinů - bílkovin ( asi 20 g na 100 g tudíž je vyhledávanou potravinou pro vegetariány a vegany ), enzymů, provitaminu A, vitaminů skupiny B, vitaminu E, vápníku, manganu, železa, hořčíku, draslíku, zinku a selenu. Další složkou jsou fytoestrogeny ( jsou to účinné látky, podobné svým účinkem ženským hormonům ), a lignany ( mají antivirové, fungicidní baktericidní a protirakovinné vlastnosti ).

Lněný olej - používá se jak vnitřně, tak i zevně. Velmi dobře se uplatňuje při léčbě kožních onemocnění, popáleninách, ale i jako regenerační kosmetický přípravek na běžné ošetření pleti. Je bohatý zejména na dvě živiny a to na omega 3 mastné kyseliny a lignany. To z něho činí velice výjimečnou potravinu. Pomáhá udržovat zdravou kůži, vlasy a nehty. Lněný olej se užívá i ve studené kuchyni, kde se přidává do salátů. Poskytuje nám přírodní živiny, které nám pomáhají v boji proti civilizačním chorobám ( rakovina, nemoci srdce...... ).